Czym jest depresja?

 

Depresja jest chorobą, która dotyka osób w różnym wieku, dorosłych, młodzież i dzieci. Obecnie określana jest jako ,,choroba cywilizacyjna”, z uwagi na fakt, że dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie. Choć zjawisko depresji jest tak powszechne, wielokrotnie opisywane w literaturze naukowej, tak mocno zakorzenione w mowie potocznej, nie wszystko jest przejrzyste. Depresja to podstępny, niewidzialny zabójca, szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży. Obecnie z roku na rok ,,znika” z powierzchni naszego kraju jedna średniej wielkości szkoła. Zabiera ją właśnie depresja. Niezauważona, lub zauważona zbyt późno jest winowajcą utraty wielu młodych żyć, bo nierzadko jej skutkiem jest samobójstwo.

 

Objawy depresji

 

W okresie dorastania łatwo jest przeoczyć objawy depresji ze względu na ich niespecyficzny charakter. Poza kojarzonym z depresją smutkiem, pojawia się tu również dużo złości, rozdrażnienia, agresji, nastrój w nastoletniej depresji określany jest jako depresyjno – dysforyczny. Poza obniżonym nastrojem (utrzymującym się przez większą część dnia, oraz prawie każdego dnia) w depresji młodzieńczej występuje utrata zainteresowań i zdolności odczuwania jakiejkolwiek przyjemności, co określa się jako anhedonię. Niekiedy następuje całkowite zobojętnienie.

Wśród pozostałych symptomów depresji wymienia się: bezsenność lub nadmierną senność, spowolnienie lub pobudzenie psychoruchowe, znaczący spadek lub zwiększenie masy ciała albo zwiększenie lub zmniejszenie apetytu. U dzieci należy brać pod uwagę także niepowodzenie w osiągnięciu oczekiwanej masy ciała. Kolejnymi objawami są: zmniejszona zdolność myślenia lub koncentracji, oraz nawracające myśli o śmierci, próby samobójcze, lub określony plan działania. Ostatnim wymienianym kryterium jest poczucie braku własnej wartości, lub nieadekwatne, nadmierne poczucie winy. Dodatkowo warto wspomnieć, że poza poziomami emocjonalnym i behawioralnym depresja dzieci i młodzieży często przejawia się także na poziomie interpersonalnym. Następuje pogorszenie relacji z rodziną, przyjaciółmi, nauczycielami i innymi ważnymi w ich życiu osobami. To ważny aspekt w kontekście rozpoznawania objawów depresji.

 

Co robić gdy zauważam obniżony nastrój mojego dziecka?

 

Bądźmy zatem uważni – my dorośli, my rodzice, na to, jak w danym momencie swojego życia czuje się nasze dziecko. Obserwuj, utrzymuj kontakt, interesuj się życiem swojego dziecka. Nie oceniaj-wysłuchaj co ma do powiedzenia, bądź blisko.

Jeśli czas słabego nastroju u Twojego dziecka się wydłuża, a TY nie wiesz jak sobie z tym poradzić, skontaktuj się z nami. W ‘Nitce’ oferujemy diagnozę, konsultację oraz terapię dzieci i młodzieży z depresją. Nie jesteś sam!

 

Źródła:

Butcher, J., N., Hooley, J. M., Mineka, S. (2020). Psychologia zaburzeń. DSM-5. Sopot: GWP.

Carr, A. (2004). Depresja i próby samobójcze młodzieży. Sposoby przeciwdziałania i reagowania. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Kołakowski, A. (red.). (2021). Psychoterapia poznawczo – behawioralna dzieci i młodzieży. Przewodnik praktyka. Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Spis treści